fbpx

Sanare hambakliinik

Proteesimine

Proteesimine on hamba või selle osa asendamine konstruktsiooniga, mille valmistamises osaleb ka laboratoorium. Nii võib proteesimise alla kuuluda eri tüüpi suust eemaldatavate proteeside, suust mitte-eemaldatavate proteeside (sildade ja kroonide) ning ka näiteks laboris valmistatud täidiste tegemine.

Proteesid võib laias laastus jagada suust eemaldatavateks (katteproteesid) ja mitteemaldatavateks (kroonid,sildproteesid,laminaadid jne.) Konkreetse konstruktsiooni valimine võib vahel olla üsna komplitseeritud kuid patsiendi ja arsti koostöös leiame Teie jaoks optimaalseima lahenduse.

Kroonimine

Kroonimine on hamba katmine püsiva materjaliga, mis taastab hamba kuju ja välimuse. Kui hambast on vähe järel või kui ta koosneb suuremalt osalt täidisest (plommist), tuleks ta kroonida. Ulatuslikud täidised, eriti purihammastel, ei ole mõeldud suurte mälumiskoormuste talumiseks ning seetõttu kuluvad suhteliselt kiiresti. Pärast juureravi on soovitatav hammas kroonida. Hammas, mille juurekanalid on ravitud, võib kergesti murduda.
Hambakroon toestab säilunud hambakudesid ja vähendab murdumise ohtu. Kui järel on ainult juur, siis on sedagi teatud tingimustel võimalik edukalt kroonida. Eeltingimuseks on tihvtpanuse (piilari) valmistamine hambajuure sisse. Kvaliteetselt valmistatud kroon võib suus püsida isegi aastakümneid.

 

Kroonid ja sillad

Kroonide ja sildade valmistamisel kasutame nii metallokeraamilisi kui ka täiskeraamilisi lahendusi.
Metallokeraamilised proteesid koosnevad metallkarkassist (CrCo,Ti,Au) ja seda katvast keraamilisest (portselan) kihist.

Nende plussiks on:
• Hea funktsionaalsus ja vastupidavus
• Hea esteetiline välimus
• Mõõdukas hind

Täiskeraamika tsirkooniumkroonide eelised on:

• väga hea esteetiline tulemus ( ei tekki tumedat viirgu igemejoonel )
• bioloogiliselt sobivaim materjal ( allergiavaba)
• tugev ja vastupidav- – tsirkooniumoksiid on üks väheseid keraamilisi materjale, mis suu tagumise osa tugevale mälumisjõule hästi vastu peab.
• Ei moodustu pragusid , tsirkooniumi mikrostruktuur ei muutu
• Ülimalt täpne sobivus – erakordne täpsus on saavutatud tänu ülitäpsele skännerile (

Hammaste katmist kroonidega on vajalik kui,
• Hambas on täidiseid üle 1/3 hambast
• Hamba krooniosa on vähe säilinud ja seda on vaja taastada suures ulatuses
• Hambale on teostatud juureravi
• Vajalik on tõsta hambumuskõrgust
• Vajalik on muuta hamba värvi või asendit

SILD
Sild on puuduvat hammast asendav suust mitte-eemaldatav konstruktsioon, mis toetub naaberhammastele. Silla valmistamine on näidustatud, kui defekti piiravad naaberhambad on tugevalt kahjustatud ning vajavad kroonimist. Kui naaberhambad on terved või vähe kahjustatud, siis puuduvat hammast (või hambaid) on parem asendada implantaadiga (või implantaatidega).

Laminaadid
Laminaat on hambatehnilises laboris valmistatud õhuke keraamiline plaat mis liimitakse (esi)hamba välimisele pinnale saades nii soovitud hambavärv ja kuju.

Laminaadid on näidustatud kui
• Vajalik on hammaste värvi muutmine, kuid valgendamine ei ole andnud soovitud tulemust
• Hammaste asendit/kuju on vaja vähesel määral korrigeerida

Plaatprotees (suust eemaldatav protees)

See on plastmassist valmistatav protees, millel kasutatakse ainsate metallist elementidena vajaduse korral klambreid. Valmistatakse, kui kõik hambad või enamus nendest on kaotatud. Samuti võib teda kasutada ajutise proteesina asendamaks mõnda puuduvat hammast.
Kuigi see on odavamat tüüpi protees, ei soovitata teda pikemaajaliseks kasutamiseks kuna seda tüüpi protees mõjub halvasti hammastele ja igemetele.

Büügelprotees (metallsõrestikul suust eemaldatav protees)

Büügelproteesil on metallkarkass, mis annab talle tugevuse ja võimaldab väiksemad mõõtmed, mis omakorda suurendab proteesi kasutamismugavust.
Büügelprotees asendab puuduvaid hambaid ja valmistatakse siis, kui sildade valmistamine või implantaatide paigaldamine ei ole näidustatud.

Kombineeritud proteesid

See on eri liiki proteeside kombineerimine. Näiteks osad hambad taastatakse kroonide või sildadega, osad aga asendatakse eemaldatava proteesigai. Kasutamismugavus on enamasti väga hea.
Valmistatakse siis, kui kõiki hambaid ei ole võimalik asendada suust mitte-eemaldatavate proteesidega.

Implantaadid ja proteesid implantaatidel

Puuduvat hammast on võimalik taastada implantaadiga, mis istutatakse luu sisse ja millele omakorda kinnitatakse laboris valmistatud krooniosa. Lõpptulemus on loomulike hammastega sarnane. Analoogselt on võimalik valmistada implantatidele toetuvaid sildu. Implantaatidega võib toetada ja kinnitada ka suust eemaldatavaid proteese. Vahel on nad ainsaks väljapääsuks, kui eemaldatav protees ei püsi suus.