fbpx

Sanare hambakliinik

Sanare Hambakliiniku implantoloog dr. Triin Suurorg osales 23.11 Straumann Study Club’is, kus teemaks oli periimplantiidiga seonduvad teemad. Huvitava ettekande tegi parodontoloogia erialal PhD kaitsnud ja 15 aastat Läti juhtivast implantoloogiaga tegelevast hambakliinikust praktiseerinud Algirdas Puišys.

Periimplantiit on implantaati ümbritsevate kudede krooniline põletik, mis oma olemuselt sarnaneb parodontoosiga, ehk siis hammast ümbritsevate kudede kroonilise põletikuga. Mõlemate haiguste esimeseks tunnuseks on vastavalt kas siis hammast  või implantaati ümbritseva igemekoe punetus ja puudutamisel veritsus. Mõlemad haigused lõppevad ravimata jätmisel paljude aastate järel hamba või implantaadi kaotamisega.

Igemepõletiku ja sellele järgneva luukao põhjuseks on mõlemal juhul mikroobide vohamine igemetaskus, soodustavaks faktoriks hammaste korral eelkõige hambakivi, mõlemal juhul halb suuhügieen ja madalam immuunsus (näiteks üldhaiguste või stressi tõttu) ja ka suitsetamine – eriti kui suitsetatakse üle 10 sigareti päevas ja on veel mõni kaasuv faktor, nagu näiteks diabeet või halb suuhügieen. 

Implantaatide ümber tekkiva periimplantiidi põhjuseks võib olla ka ebasobiv proteesikonstruktsioon, mis jätab bakteritele soodsad kasvutingimused. Dr. A Puišis rõhutas, et nende kliinikus oli varem kõige sagedasem periimplantiidi põhjus tsemendijäägid igemetaskus.

Viimastel aastatel on järjest rohkem levinud kruviga fikseeritavate implantaadikroonide kasutamine, mistõttu tsemendijääkide probleemi esineb palju harvem.

Periimplantiidi ravi seisneb eelkõige põhjuste likvideerimises – see tähendab, et arst peab kontrollima implantaadi pealisehituse sobivust ja patsient peab vajadusel parandama suuhügieeni.

Üldiselt on kõige lihtsam periimplantiiti vältida, patsiendi seisukohalt siis teostada implantaatravi hea spetsialisti juures, kes valib ka kvaliteetse implantaadisüsteemi ning täita arsti poolt tehtud ettekirjutusi puhastamise ja kontrollvisiitide osas.

Kuna tegemist on mikroobide poolt põhjustatud haigusega, kuuluvad raviskeemi vajadusel ka antibiootikumid ning näiteks Implant Protect, mis toimeainena sisaldab piperacillini.

Lektori seisukoht on, et regeneratiivne kirurgia implantaati ümbritseva luukoe taastamiseks ei anna reeglina head tulemust; pigem näitas ta mitme patsiendijuhtumi põhjal, et luukude võib ise taastuda, kui põletiku põhjused on likvideeritud.

Periimplantiit on hambaravis kasvav probleem (kuna implantaate paigaldatakse järjest rohkem).  Soovitused periimplantiidi raviks on aastatega muutunud ja koolkonniti erinevad.