fbpx

Sanare hambakliinik

Halb hingeõhk ehk halitoos võib olla põhjustatud puudulikust suuhügieenist või olla ka märk mõnest muust terviseprobleemist. Samuti mõjutavad hingeõhku osad toidud (küüslauk, sibul) ja ebatervislikud harjumused (suitsetamine).

Kui ei toimu igapäevast hammaste pesu ning niiditamist, siis jäävad toiduosakesed suhu ja põhjustavad hammaste vahel, igemetel ning keelel bakterite kasvu. Bakterid lagundavad toiduosakesi ning selle tulemus on ebameeldiv lõhn. Kui hambakatt jääb pikemaks ajaks hammastele, siis muutub see kiviks. Hambakivi ärritab igemeid ning põhjustab igemepõletikku ja kahjustab ka lõualuud. Hambakivist harjates lahti ei saa, seda saab eemaldada hambaarst. Loe hambakivist enam siit.

Halba hingeõhku võivad põhjustada ka eemaldatavad proteesid, mille alla on jäänud toiduosakesed. Seetõttu on väga oluline iga õhtu protees suust eemaldada ning korralikult puhastada.

Ka suukuivus võib olla ebameeldiva aroomi tekitajaks. Sülg on oluline suu niisutamiseks ja katu poolt tekitatud hapete neutraliseerimiseks. Sülg peseb ära ka igemetel, keelel ja põskedel olevad surnud rakud. Kui seda ei toimu, siis need rakud kuhjuvad ning põhjustavad halba hingeõhku.

Halva hingeõhu põhjustajateks võivad olla ka mitmed haigused. Näiteks hingamisteede haigused: kopsupõletik, bronhiit, samuti diabeet, reflukshaigus, maksa ja neerude probleemid.

Kuidas saavutada suus meeldivat hingeõhku?

  • Hambaid tuleb harjata hommikul ja õhtul fluoriidi sisaldava hambapastaga. Oluline on, et kõik hamba pinnad saaks puhastatud. Igal õhtul tuleb puhastada hambavahed kas hambaniidi või vaheharjaga. Kaks korda päevas kasutada antibakteriaalset suuloputusvedelikku. Ära unusta harjata keelt!
  • Kui suus on eemaldatavad proteesid, siis õhtuti tuleb need eemaldada ja puhastada
  • Vaheta hambaharja iga 2-3 kuu järel
  •  1-2 korda aastas tuleb külastada oma hambaarsti, kes kontrollib suuõõne olukord
  • Loobu suitsetamisest!
    Joo janu korral vett. See hoiab suu niiskena. Ka suhkruvaba närimiskummi närimine suurendab süljeeritust, mis aitab eemaldada toiduosakesi ning baktereid

Vaata, kuula ja loe lisainfot siit:

Terevisioon: Kuidas tekib halb hingeõhk?

Tervisesaade «Tuhat tervist» (alates 11:45)

Vikerraadio “Huvitaja” 

Hambaarst selgitab: miks tekib halb hingeõhk?