fbpx

Sanare hambakliinik

Endodontia ehk juureravi teadus on tuletatud kreeka keelest ning tähendab hamba sisemust: “endo” tähendab “sees” ning “odont” “hammas”. Seega võib öelda, et endodontiline ravi on hamba sisemuse ravi.

Mis on aga hamba sisemus? Selleks on vaja teada hamba ehitust. Hamba sees, emaili ja dentiini all krooniosas ning tsemendi ja dentiini all juureosas asub pehme kude, mis koosneb veresoontest, närvikiududest ning sidekoest. Sellist kudet nimetatakse pulbiks.

Juurekanalite ravi teostatakse kas ühe või mitme visiidiga, sõltuvalt diagnoosist, hamba seisundist ning antud ravi ajast. Kui hambanärv on infitseerunud, kuid osaliselt veel elus, võib juureravi alustada ja lõppeda ühe visiidiga, seda eriti ühe või kahe kanaliga hammastel. Kui juurekanaleid on rohkem, saab juureravi endiselt teostada ühe korraga, kuid patsient peab arvestama pikema, 2-3 tundi kestva visiidiga. Enamus juhtudel ning eriti juureümberravi korral, tehakse juureravi kahe visiidiga ja vahepeal asetatakse juurekanali sisse ravimi, mis nagu loputuslahused puhastab/desinfitseerib juurekanalite ruumi. Teatud juhtudel on vaja teha lisavisiidid, seda juhul kui püsivad ägeda põletiku tunnused – kanalit ei saa kuivaks teha enne täitmist pideva eksudaadi ehk vedelikku eritumise pärast juurekanalist.

Juurekanali ravi samm sammult

Kui hambapulp saab pöördumatult infitseerunud kas kaariese, trauma või muu põhjuse tõttu, tekib teatud aja möödudes pulbi kärbumine. Ravimata pulbi nekroos edasi põhjustab hammast ümbritsevate kudede põletikku. Kokkuvõttes on juureravi hambaravi alamkategooria, mis tegeleb pulbi ja hammast ümbritsevate kudede haiguste ja vigastuste diagnoosi ning raviga. Juureravi eesmärgiks on eemaldada infektsiooni hamba pulbikambrist ning juurekanalitest ja kaitsta puhastatud hammast tuleviku mikrobiaalse sissetungi eest.

Põhilised etapid on juurekanalite töötlemine ja kujundamine, puhastamine spetsiaalsete loputuslahustega ja teiste vahenditega, täitmine biosobiva materjaliga ning hamba taastamine täidise või krooni/panusega. Sõltuvalt hamba seisundist võib hammas vajada ka tihvti asetamist juurekanalisse.