fbpx

Sanare hambakliinik

Nõuanded

» Juureravi järgselt
» Peale hamba eemaldamist
» Peale kroonide tsementeerimist
» Peale implantaadi paigaldamist
» Pärast hammaste valgendamist

Juureravi järgselt

• Võib ravitav hammas olla pisut tundlik. See on tingitud juurekanalisse paigaldatud medikamendist või juurekanali töötlemist instrumendiga. Väga tugeva valu, turse vms. korral on soovitav kontakteeruda oma perearstiga.
• …ei tohi süüa umbes kahe tunni jooksul, sest hambale on asetatud ajutine täidis.
• …järgi täpselt arsti poolt koostatud raviplaani.
• …arvesta, et kui hammas on devitaliseeritud (st. nö.”suretatud”) ja paigaldatud juuretäidis(ed), tuleb seda hoolimata valu või tundlikkuse puudumisest umbes aasta pärast kontrollida ning teostada kontrollröntgen. Ka edaspidi on soovitav
• paari aastase vahega kontrollülesvõtted teha, et olla kindel ravi edukuses.
• Mõnikord võib mõne vana kolde (kroonilise juurepõletiku korral) avamisel põletik ägeneda. See on normaalne nähtus.
• Ajutise täidisega hammas on suhteliselt nõrk. Hoiduge hammustamast väga kõvasid toite, et vältida hamba serva murdumist.

Peale hamba eemaldamist

Peale hamba eemaldamist asetatakse haavale steriilne marlitampoon 15-20 minutiks, et lakkaks veritsus. Selle ajaga tekib verehüüve e. verekoaagul, mis kaitseb alveoole infektsiooni eest. Tavaliselt hamba eemaldamise (e. ekstraktsiooni) järel on suuloputus üleliigne, sest see segab verehüübe tekkimist ja haava paranemist.

Vahel võib tekkida verejooks mitme tunni möödudes pärast ekstraktsiooni. Tavaliselt on see vähene veritsus ja selle peatamiseks võib patsient kodus keerata steriilse marlitampooni, selle haavale asetada ja hambad kokku suruda umbes 20 minutiks. Kui verejooks on intensiivne tuleks pöörduda arsti poole.

Vältimaks hilisemaid probleeme peab patsient enne ekstraktsiooni arsti informeerima oma üldorganismi haigustest ja igapäevaselt tarvitavatest ravimitest.

Tuimestuse kadudes võib haava piirkonnas esineda hellust või valu, mille leevendamiseks võib kasutada apteegis käsimüügis olevaid valuvaigisteid (nt. Ibuprofeen). Juhul, kui haava ümbrus on veidi turses, võib suhu haavale asetada nt leige kummeli- või saialilletee pakikese. Neil on põletikuvastane ja turset alandav toime.

Peale hamba ekstraktiooni pole soovitav süüa ega juua 2 tunni vältel. Hambaid tuleb harjata tavalisel viisil ja haava ümbrus hoida puhtana, kuna hea suuhügieen tagab haava tüsistusteta paranemise.

Peale kroonide tsementeerimist

Kui teil on kroonid või sildproteesid, tuleb hammaste hügieenile erilist tähelepanu osutada. Kõige olulisem piirkond on hamba igemeäärne pind, kus kroon läheb üle oma hambaks.Hambaid harjatakse pehme hambaharjaga, mis puhastab hambaid sama efektiivselt, kui tugev hari, kuid ei ole igemetele nii traumeeriv.
Soovitav on kasutada tehnikat, mille puhul harjased on suunatud poolviltu igemevakku ning hajata lühikeste edasi-tagasi liigutustega. Hambahari ei ulatu puhastama hambavahesid, seepärast peaks lisaks kasutama abivahendeid- hambaniiti ja/või hambavaheharja.

Abivahendina kroonide puhul, saab hambavahesid puhastada hambaniidiga.
Selleks võib niidi ümber sõrmede keerata või kasutada spetsiaalset hambaniidihoidjat.
Niit viia lühikeste edasi-tagasi liigutustega hammaste vahele, puhastada naaberhammaste pinnad kuni igemeservani kolme-nelja üles-alla-liigutustega.
Sildproteesi puhastamiseks tõmmatakse niit selleks mõeldud nõelaga sildproteesi alt läbi ja liigutades seda edasi-tagasi saab ka vahelüli puhtana hoida.
Suuremate hambavahede ja silla vahelülide alt puhastamiseks võib kasutada ka väikest pudeliharja meenutavat hambavaheharja.

Peale implantaadi paigaldamist

Et ravitulemus kestaks pikka aega, on hädavajalik pidev ja hoolas suuhügieen. Implantaadi vaenlane on hambakatt.
On ainult üks lahendus, hambaid tuleb pesta kaks korda päevas – hommikul ja õhtul.

Paranemine suuõõnes toimub kiiresti. Peale lõikust vältige rasket füüsilist tööd, et haav hästi paraneks. Paaril esimesel päeval võib operatsiooniala olla valus ning pisut veritseda. Ärge puudutage haava keelega, näpuga ega mingi muu esemega, sest haava ärritamine ei lase verehüübel tekkida ja haav jääb pikaks ajaks veritsema. Lõikuse päeval ei ole soovitatav suud loputada ega hambaid harjata.

Hiljem võite suud loputada leige soolaveega (noa otsatäis soola poole klaasi vee kohta). Kui haaval on õmblused või haavapasta, siis kuni neid ei ole eemaldatud tuleb suud loputada kaks korda päevas 30 minutit pärast hammaste pesu ühe minuti jooksul supilusikatäie (10 ml) kloorheksidiini lahusega. Õmblused eemaldatakse 1-2 nädalat hiljem. Pärast lõikust asetatakse suhu marlitampoonid ja lastakse hambaid kõvasti koos hoida ~ 30 minutit. Nii peatatakse esmane verejooks.

Suukirurgiliste protseduuride järgselt võib tekkida paistetus lõikuspiirkonnas. Paistetus saavutab oma kõrgpunkti kahe esimese ööpäeva jooksul ja langeb 4-7 ööpäeva jooksul. Paistetuse vältimiseks on esimesel ööl pärast lõikust soovitatav magada pisut püstisemas asendis kui tavaliselt. Tekkinud paistetust võib alandada asetades paistetusele külma kompressi ja hoides seda seal 30 minutit, kuid seda ainult lõikuse päeval. Paistetusega võivad kaasneda suu avamise raskused, mis mööduvad paistetuse alanedes.

Peale implantaadi paigaldamist:

• Väldi füüsilist koormust paari päeva jooksul
• Ära joo kohvi, kanget teed, piimatooteid, alkoholi esimese kahe päeva jooksul peale operatsiooni.
• Väldi suitsetamist lõikuse päeval.
• Loputa oma suud peale igat söögikorda leige veega.
• Puhasta oma igemeid ja hambaid regulaarselt. Implantaadi piirkonda eriti hellalt ja hoolikalt.
• Ära kasuta veesurvega või elektrilist hambaharja.
• Esimesel päeval pärast operatsiooni hoia implantaadi piirkonnas külmakotti. Aseta rätik põse ja külmakoti vahele. Ära hoia jääkotti kauem kui 30 minutit.
• Kui sul on äravõetav protees samal lõualuul, kuhu pandi imlpantaat, ära kanna seda esimese nädala jooksul.

Pärast hammaste valgendamist

• järgi oma arsti nõuandeid
• kui sa oled suitsetaja, siis loobu suitsetamisest 48 tunniks
• järgi ”valgete hammaste dieeti” : joo valget veini punase asemel, capuccino kohvi espresso asemel, õunamahla mustikamahla asemel jne.
• sa võid kogeda hammaste tundlikkust juues või süües kuuma/külma, mis möödub paari päeva jooksul; kui tundlikkus püsib kasuta hambapastat Sensodyne tundlikele hammastele või mõnda muud pastat, mis sisaldab toimeainena kaalium nitraati (ingl.potassium nitrate)
• kui su igemed on hellad, siis hammaste pesemisel ole ettevaatlik
sinu hammaste esialgne toon võib esimese 2 nädala jooksul muutuda ja siis alles saavutab oma lõpliku heleduse
• kasuta saavutatud heleduse säilitamiseks valgendava toimega hambapastasid
pikaajaline tulemus sõltub sinu enda hammastest originaalsest värvist ja sellest, kas sa tarbid toiduaineid, mis võivad hambaid värvida(kohv, punane vein, tee jne.)
• kui sa märkad 6-12 kuud peale valgendamist, et esialgne efekt hakkab kaduma, siis pöördu kliinikusse ja räägi oma arstiga kodustest valgendamise võimalustest
olemasolevad täidised, kroonid,ülesehitused jt. ei muutu valgemaks, sa võid vajada nende väljavahetamist
• kui su sõbrad ja pereliikmed märkavad su uut valgemat naeratust, siis soovita ka neile seda protseduuri